Zpět

Republika jsme my všichni

Přidáno 31. 10. 2016
Ilustrační foto
29.10.2016 Právo Pavel Bělobrádek

Státní svátek je dobrou příležitostí připomenout si, čím pro nás vlastně je Česká republika. Je to naše země, vlast, společenství, v němž žijeme a v němž žijí naši blízcí...

Chci ale zdůraznit ještě jiný význam. Česká republika, to je naše země, která pro nás znamená demokracii, svobodu, bezpečí, právo. Českou republiku zkrátka tvoří politický národ lidí, kteří mají státní občanství, užívají svých občanských práv a respektují ústavní pořádek.

Pro mě je státní svátek příležitostí hledat to, co nás spojuje. Společnou historii, kulturu, úctu k hrdinům, kteří za náš stát, za jeho svobodu a samostatnost bojovali a padli, kteří ji budovali a zvelebovali. Je mi velmi líto, že se na tom nedokážeme všichni shodnout a že tak státní svátek poznamenaly politické třenice. Nicméně jsem si jist, že to pozitivní zdaleka převažuje a bude převažovat.

Nesmírně si vážím názorů a vystoupení všech občanů, jednotlivců i skupin, kteří u příležitosti státního svátku vyjadřují svou věrnost hodnotám, na nichž je náš stát založen. Kteří dávají najevo, že mu jeho politické směřování není lhostejné. Každé slušné občanské vystoupení je vítáno. I protest, pokud je k němu důvod a má správnou formu, je vyjádřením pozitivního názoru.

Vítám širokou veřejnou debatu. Ta by neměla být vyhrazena pouze privilegovaným skupinám, jimiž jsou politici a novináři. Čím více lidí se zapojí do diskuse o tom, čím pro nás je a čím má být Česká republika, tím lépe. Jen doufám, že to skutečně bude debata s pozitivním vyústěním. Debata, která povede ke změně k lepšímu. Protože ne každá změna je k lepšímu.

A tu změnu k lepšímu máme my všichni ve svých rukách. Občan není odsouzen k tomu, aby bezmocně sledoval, jak „ti nahoře“ neustále dělají něco, s čím hluboce nesouhlasí.

Česká republika není diktaturou a ani k ní nesměřuje. Jsme demokratickou zemí. A nejvyšším projevem vyjádření občanské vůle je hlasování ve volbách. Žijeme v demokracii, což je ten nejméně špatný ze všech systémů vlády, který byl kdy vymyšlen. A nejméně špatný je proto, že právě dává občanům právo tu vládu změnit. Cenou za to je, že demokracie bývá těžkopádná, popřípadě nevolí vždy to nejlepší řešení, ale ono „nejméně špatné“, na němž se lze většinově shodnout.

Ano, demokracie zdržuje a otravuje, není to ani firma, ani systém státního kapitalismu jako v Číně. To „zdržování a otravování“ je však nesmírně cenné – je totiž přímým důsledkem toho, že konečné slovo nemá úzká elita, ale všichni občané.

Všichni mohou volit a každý hlas se počítá. Proto když se nám něco nelíbí, dejme to najevo ve volbách. Ne tím, že nepřijdeme. Ale že přijdeme a budeme volit ty, jimž věříme, ne ty, kteří nás zklamali. A že budeme pečlivě vybírat strany podle programu, ne podle velkých slov, že dáme přednost standardní masarykovské demokracii a nebudeme věřit těm, kteří se sami staví mimo tento systém. Demokracie je totiž diskuse.
V demokracii není žádné MY a ONI. Republika jsme my všichni.

Pavel Bělobrádek
předseda KDU-ČSL