KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Názory Volby 2016 Dobrá investiční příprava šetří peníze
Zpět

Dobrá investiční příprava šetří peníze

Přidáno 15. 9. 2016
Ilustrační foto

Slabinou dosluhující samosprávy královéhradeckého kraje je nepochopení vážnosti investiční přípravy a její rozhodující role pro zdar jinak možná dobrých záměrů.

Tato příprava není vidět, nestříhají se na ní pásky. Stojí energii odborníků a peníze, které jsou nepominutelné. Často se pak v rozpočtech upřednostnilo něco okamžitě viditelnějšího. Ubylo lidí s technickým vzděláním na trhu práce a ubylo také politiků, kteří by měli potřebné znalosti a cit pro oblast investiční přípravy. Výsledkem je, že do realizace šly věci, které byly pod tlakem plozeny doslova na koleně. Následně se doufá, že to nějak dopadne při realizaci. Pro toto uvažování však dnes není prostor. Doba přípravy stavební investice je od rozhodnutí přibližně dva roky, pokud jsou jasné vlastnické vztahy a nenastanou komplikace při výběru dodavatele. Realizace naopak probíhá často v měsících a nedává žádný prostor na improvizaci. V kraji tímto neduhem investice trpí. Veřejně nejkřiklavější je případ nemocnice, která se díky zanedbání přípravy v Náchodě nerealizuje dosud.

Samostatnou kapitolou jsou dopravní stavby, kde se dlouho prováděly různé organizační a kompetenční změny a na vlastní práci jaksi nebyl čas. Kraj v předstihu dostatečně neinvestoval do složité přípravy. Když se investiční financování otevřelo, byly přípravářské regály poloprázdné. Jsem zastáncem toho, že s výměnou zastupitelů nemá být přerušena rozběhnutá práce na přípravách investic. Naopak, musí být pokračováno. Nový důraz je však nutné dát na oblast zlepšování směrových, kapacitních a bezpečnostních parametrů silnic II. a III. třídy. Ty kraji patří a na nich bude záležet, zda bude nová dálnice pro kraj posilou hospodářského růstu nebo jen průjezdním koridorem.

Bc. Karel Klíma
kandidát Koalice pro Královéhradecký kraj